Jubileusz 100-lecia szkoły

Słowa Hymnu Szkoły  stały się mottem obchodzonego w 2021 roku Jubileuszu Stulecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 2. 

Jej historia jest niezwykle ciekawa. Przez wszystkie lata swego istnienia, mimo zmieniających się czasów i warunków, zawsze była ostoją dla swoich wychowanków oraz gwarancją wysokiego poziomu nauczania i wychowania w poszanowaniu tradycji i wartości etycznych.

13 października 2021 r. w murach wiekowej „Dwójki” pojawili się znamienici goście, by wspólnie z całą społecznością szkoły świętować jej setne urodziny. Uroczyste obchody stulecia istnienia szkoły rozpoczęła msza święta o godzinie 8.00, odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Michała Archanioła przez księdza kanonika Henryka Jakubowicza – proboszcza parafii. W oprawę liturgii włączyli się nauczyciele i uczniowie. Zgromadzona na wspólnej Eucharystii społeczność szkoły dziękowała za dotychczasową opiekę oraz modliła się o błogosławieństwo na kolejne lata nauki i pracy.

Następnie wszyscy zebrani zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie wspólnie mogliśmy świętować, wspominać z nostalgią to, co było, spojrzeć na szkołę współczesną, zastanowić się, jaka przyszłość nas czeka. Przemówienia Pani Dyrektor, zaproszonych gości, rodziców i absolwentów uzmysłowiły zgromadzonym, jak ważna jest tradycja, jej pielęgnowanie, kształtowanie młodych pokoleń w poszanowaniu dla wartości, że historia szkoły to przede wszystkim historia ludzi związanych z jej stuletnim trwaniem.

W tym dniu wszyscy zaangażowani w  jubileusz poczuli się cząstką historii szkoły i odwrotnie. Szkoła jest również częścią nas, skrawkiem naszego życia, elementem naszej teraźniejszości. Wszystkich, niezależnie od wieku i roli, jaką pełnili lub pełnią, połączyło jedno – wspomnienie związane z tą szkołą.

Część artystyczna „Od stalówki do smartfona” przygotowana przez p. Annę Kaliszczuk, p. Agnieszkę Kosińską, p. Beatę Senczyk oraz p. Joannę Połujańską, a także uczniów klas 8c, 7f, 4c  i absolwentów, przybliżyła widzom historię i współczesność „Dwójki”. Pokazała, jak różnorodne talenty posiadają młodzi ludzie, jakim zaangażowaniem, odwagą i kreatywnością się wyróżniają.